Logan, Get Out and Blade Runner 2049 Score Oscar Nominations

As host Jimmy Kimmel prepares to return to the stage that saw Warren Beatty wrongly award Best Picture to La La Land over Moonlight last year, the shortlist of contenders have been draw up in no less than 24 separate categories. The 90th edition of the Academy Awards will not be held until March 4, leaving filmmakers and studio executives time to make their case to the Academy.

Mexican Guillermo del Toro can consider himself a major winner even before the trophies are handed out, sweeping up no less than 13 individual nominations for his romantic science-fiction drama The Shape of Water. The blockbuster/superhero genre can consider themselves unfortunate that Wonder Woman received no recognition, yet Logan, War for the Planet of the Apes, Guardians of the Galaxy Vol. 2, Kong: Skull Island and Star Wars: The Last Jedi are all vying for Best Visual Effects .

Here is the full list of nominees.

Best Picture Open To 9 Candidates

BEST PICTURE

BEST ACTOR

  • Timothée Chalamet - Call Me By Your Name
  • Daniel Day-Lewis - Phantom Thread
  • Daniel Kaluuya - Get Out
  • Gary Oldman - Darkest Hour
  • Denzel Washington - Roman J. Isreal, Esq.

BEST ACTRESS

  • Frances McDormand - Three Billboards Outside of Ebbing, Missouri
  • Sally Hawkins - The Shape of Water
  • Saoirse Ronan - Lady Bird
  • Margot Robbie - I, Tonya
  • Meryl Streep - The Post

BEST DIRECTOR

  • Christopher Nolan - Dunkirk
  • Jordan Peele - Get Out
  • Greta Gerwig - Lady Bird
  • Guillermo del Toro - The Shape of Water
  • Paul Thomas Anderson - Phantom Thread

BEST ORIGINAL SONG

  • "Mighty River" from Mudbound, Music and Lyrics by Mary J. Blige, Raphael Saadiq and Taura Stinson
  • "Mystery Of Love" from Call Me by Your Name; Music and Lyrics by Surfjan Stevens
  • "Remember Me" from Coco; Music and Lyrics by Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez
  • "Stand Up For Something" from Marshall; Music and Lyrics by Dianne Warren and Lonnie L. Lynn
  • "This Is Me" from The Greatest Showman; Music and Lyrics by Justin Paul and Benj Pasek

BEST ORIGINAL SCORE

  • Dunkirk - Hans Zimmer
  • Phantom Thread - Jonny Greenwood
  • The Shape of Water - Alexandre Desplat
  • Three Billboards outside Ebbing, Missouri - Carter Burwell
  • Star Wars: The Last Jedi - John Williams

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

  • Chile, A Fantastic Woman
  • Hungary, On Body and Soul
  • Lebanon, The Insult
  • Russia, Loveless
  • Sweden, The Square

BEST SHORT FILM - LIVE ACTION

  • DeKalb Elementary - Reed Van Dyk
  • The Eleven O'Clock - Derin Seale
  • My Nephew Emmett - Kevin Wilson, Jr.
  • The Silent Child - Chris Overton, Rachel Shenton
  • Watu Wote/All of Us - Katja Benrath

BEST DOCUMENTARY FEATURE

  • Abacus: Small Enough to Jail - Steve James, Julie Goldman, Mark Mitten
  • Faces Places - Agnes Varda Jr, Rosalie Varda
  • Icarus - Bryan Fogel, Dan Cogan
  • Last Men in Aleppo - Feras Fayyad, Kareem Abeed, Soeren Steen Jespersen
  • Strong Island - Yance Ford, Joslyn Barnes

BEST DOCUMENTARY SHORT SUBJECT

  • Edith+Eddie - Thomas Checkaway, Louis Lee Wright
  • Heaven Is a Traffic Jam on the 405 - Frank Stiefel
  • Heroin(e) - Elaine McMillon Sheldon, Kevin Sheldon
  • Knife Skills - Thomas Lennon
  • Traffic Stop - Kate Davis, David Heilbroner

BEST SUPPORTING ACTOR

  • Willem Dafoe - The Florida Project
  • Woody Harrelson - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Richard Jenkins - The Shape of Water
  • Christopher Plummer - All the Money in the World
  • Sam Rockwell - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

BEST ANIMATED FEATURE FILM

  • The Breadwinner
  • The Boss Baby
  • Coco
  • Ferdinand
  • Loving Vincentf

Blockbusters Score Visual Effects Nod

BEST SHORT FILM - ANIMATED

  • Dear Basketball - Glen Keane, Kobe Bryant
  • Garden Party - Victor Caire and Gabriel Grapperon
  • Lou - Dave Mullins, Dana Murray
  • Negative Space - Max Porter, Ru Kuwahata
  • Revolting Rhymes - Jakob Schuh and Jan Lachauer

BEST VISUAL EFFECTS

  • Blade Runner 2049 - John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert, Richard J. Hoover
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2 - Dan Sudick, Jonathan Fawkner, Guy Williams, Christopher Townsend
  • Kong: Skull Island - Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza, Mike Meinardus
  • Star Wars: The Last Jedi - Richard Bain, Ben Morris, Neil Scanlan, Chris Corbould
  • War for the Planet of the Apes - Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett and Joel Whist

BEST SOUND MIXING

  • Baby Driver - Tim Cavagin, Mary H. Ellis
  • Blade Runner 2049 - Ron Bartlett, Doug Hemphill, Mac Ruth
  • Dunkirk - Gregg Landaker, Gary Rizzo, Mark Weingarten
  • The Shape of Water - Christian T. Cooke, Glen Gauthier, Brad Zoern
  • Star Wars: The Last Jedi - David Parker, Michael Semanick, Stuart Wilson

BEST SOUND EDITING

  • Baby Driver - Julian Slater
  • Blade Runner 2049 - Mark Mangini
  • Dunkirk - Richard King
  • The Shape of Water - Nathan Robitaille
  • Star Wars: The Last Jedi - Matthew Wood

BEST FILM EDITING

  • Baby Driver - Paul Machliss
  • Dunkirk - Lee Smith
  • I, Tonya - Tatiana S. Riegel
  • The Shape of Water - Sidney Wolinsky
  • Three Billboards Outside of Ebbing, Missouri - Jon Gregory

BEST CINEMATOGRAPHY

  • Blade Runner 2049 - Roger Deakins
  • Darkest Hour - Bruno Delbonnel
  • Dunkirk - Hoyte Van Hoytema
  • Mudbound - Rachel Morrison
  • The Shape of Water - Dan Laustsen

BEST MAKEUP AND HAIRSTYLING

  • Darkest Hour - Kazuhiro Tsuji, David Malinowski and Lucy Sibbick
  • Victoria & Abdul - Daniel Phillips, Lou Sheppard
  • Wonder - Arjen Tuiten

BEST PRODUCTION DESIGN

  • Blade Runner 2049 - Production Design: Dennis Gassner; Set Decoration: Alessandra Querzola
  • Beauty and the Beast - Production Design: Sarah Greenwood; Set Decoration: Katie Spencer
  • Darkest Hour - Production Design: Sarah Greenwood; Set Decoration: Katie Spencer
  • Dunkirk - Production Design: Nathan Crowley; Set Decoration: Gary Fettis
  • The Shape of Water - Production Design: Paul D. Austerberry; Set Decoration: Jeffrey A. Melvin, Shane Vieau

BEST COSTUME DESIGN

  • Beauty and the Beast - Jacqueline Durran
  • Darkest Hour - Jacqueline Durran
  • Phantom Thread - Mark Bridges
  • The Shape of Water - Luis Sequeira
  • Victoria and Abdul - Consolata Boyle

BEST SUPPORTING ACTRESS

  • Mary J. Blige - Mudbound
  • Allison Janney - I, Tonya
  • Laurie Metcalf - Lady Bird
  • Lesley Manville - Phantom Thread
  • Octavia Spencer - The Shape of Water

BEST ADAPTED SCREENPLAY

  • Call Me By Your Name - James Ivory
  • The Disaster Artist - Scott Neustadter and Michael H. Weber
  • Logan - James Mangold, Scott Frank, Michael Green
  • Molly's Game - Aaron Sorkin
  • Mudbounnd - Dee Rees, Virgil Williams

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

  • The Big Sick - Kumail Nanjiani and Emily V. Gordon
  • Get Out - Jordan Peele
  • Lady Bird - Greta Gerwig
  • The Shape of Water - Guillermo del Toro, Vanessa Taylor
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri - Martin McDonagh

Source: MovieWeb

Comments